Historia
Do 1939 roku na terenie miejscowości Tarnawatka istniały cztery biblioteki:
- Biblioteka Szkoły Powszechnej,
- Biblioteka Parafialna przy kościele rzym. kat.,
- Biblioteka hrabiego Władysława Tyszkiewicza,
- Biblioteka Niezabitowskiego, właściciela tartaku i okolicznych lasów.
Z biblioteki szkolnej korzystała młodzież klas starszych. Księgozbiór biblioteki parafialnej stanowiły książki o treści religijnej. Wypożyczali je głównie starsi mieszkańcy parafii. Z biblioteki hrabiego poza rodziną, nie mógł korzystać nikt, nawet najbliższa służba. Natomiast w bibliotece Niezabitowskiego wypożyczali książki pracownicy zakładu i służba.
W czasie II wojny światowej, wieś Tarnawatka zastała wysiedlona. Zamieszkali w niej nasiedleni Niemcy pochodzenia serbsko -jugosłowiańskiego i rosyjskiego. Terror hitlerowski zwracał się przeciwko całemu narodowi polskiemu, wszystkiemu co mogłoby stanowić o jego odrębności. Całe zbiory bibliotek palono i niszczono z bezprzykładnym wandalizmem.
Na terenie Tarnawatki żadna jawna ani tajna biblioteka nie istniała. Książki z biblioteki szkolnej zostały spalone na stosie w pobliskim rowie. Jak się później okazało, z zawieruchy wojennej ocalały jedynie pojedyncze książki znajdujące się u mieszkańców wsi oraz mało wartościowe wydania zeszytowe prywatnych właścicieli (w cenie 5 gr), głównie kryminały i romanse.
Po wyzwoleniu u byłych fornali hrabiego widziano wiele cennych pozycji w tym encyklopedię 12 tomową z XIX w., historię powszechną, której do wybuchu wojny ukazało się 8 tomów, kalendarze z XVII i XVIII w., biblię oprawianą w skórę ze złoconymi literami. Obecnie nie spotyka się tych książek.
Gminna Biblioteka Publiczna rozpoczęła swoją działalność w sierpniu 1948 roku. Księgozbiór liczył wówczas 460 woluminów. Były to książki pochodzące z domów, jednakże bez pieczęci właścicieli.
Pierwszym kierownikiem biblioteki był Włodzimierz Jaworski (1948 -1955). Następnie Jan Kus (1955-1979), Anna Kudyba (1979-1986) i Maria Bzikot (1986 - 1990/91). Od 1991 roku kierownictwo objęła Bożena Teterycz (Gałan).
Artykuł pochodzi ze starej kroniki bibliotecznej, prowadzonej przez Marię Bzikot. Niestety biblioteka nie doczekala sie wlasnego lokum.Obecnie miesci się w budynku szkoly.