Get Adobe Flash player
Obrazek

Godziny pracy

  • 09:00 - 17:00
  • 09:00 - 17:00
  • 09:00 - 17:00
  • 09:00 - 17:00
  • 09:00 - 17:00
  • Nieczynne
  • Nieczynne

Liczba odwiedzin

335920
Dzisiaj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Wszystkie dni
306
436
1529
4364
335920

Zakazana historia

Książki Pietrzaka poruszają szerokie spektrum tematów, które z różnych przyczyn są pomijane i przemilczane, chociaż ich drążenie powinno być elementem nieodzownym w poszukiwaniu prawdy o naszej historii, czyli o nas samych.To zbiór artykułów i esejów znanego historyka dr Leszka Pietrzaka, wieloletniego pracownika Urzędu Ochrony Państwa, a później Biura Bezpieczeństwa Narodowego.



Tak jak w poprzednich zbiorach, wszystkie teksty mają za zadanie usunąć "białe plamy" w polskiej najnowszej historii. Pietrzak podejmuje się tematów, które albo są przez historyków niedoceniane, albo takich, które ze względów politycznych nie są nagłaśniane. W najnowszym zbiorze możemy przeczytać m.in. o zapomnianym holokauście, który Polakom mieszkającym w Związku Sowieckim zgotował w 1937 r. Józef Stalin. Kilkadziesiąt tysięcy naszych rodaków został "taśmowo" uznanych za szpiegów i zamordowanych. Skala tej zbrodni znacznie przekracza rozmiarem ludobójstwo katyńskie. W przeciwieństwie do niego, nie jest jednak obecna w świadomości Polaków. Trudno znaleźć podręcznik historyczny dla młodzież, który by ją opisywał. O pamięć o tych ofiarach nie upominają się również politycy, którzy nie chcą drażnić Rosji.
Pietrzak opisuje również prawdziwą historię Oskara Schindlera. Na świecie uważanego za bohatera ratującego Żydów przed holokaustem. Faktycznie zaś cynicznego przedsiębiorcy, agenta wywiadu niemieckiego, który na niewolniczej pracy Żydów zbił w czasie wojny fortunę. Wśród zakazanych historii jest również opis działań Wielkiej Brytanii, które ukrywa prawdę o drugiej wojnie światowej przed opinią publiczną. Pietrzak opisał również operacje KGB z lat 80., których celem było utrzymanie Polski w rosyjskiej strefie wpływów, a także kradzież majątku narodowego, przy wykorzystaniu zamieszania związanego z transformacją ustrojową.